Foredragsturné i Vesterålen
Publisert 29 september 2026
Liv Helene Willumsen og Gøril Karlsen har vært på foredragsturné i Vesterålen
04 desember 2024

Foto: Jaroslav Bogomolov
Det er mye spennende som skjer på privatarkivfronten i disse dager. Privatarkivseminar er avholdt på Stokmarknes 2.-3. desember, og Arkiv i Nordland har lansert revidert utgave av bevaringsplan for privatarkiv i Nordland.
2.-3. desember samlet fagfolk, historielag og andre interessenter seg til nettverksamling for privatarkiv på Stokmarknes. Tema for året samling var samferdsel.


Solveig Lindbach Jensen fra Arkiv i Nordland åpnet samlingen og presenterte revidert plan for privatarkiver i Nordland. Det var også innlegg fra Sten Magne Engen om hurtigrutehistorie. Fagansvarlig forvaltning, Jaroslav Bogomolov, fortalte om Museum Nords arbeid med privatarkiv. Og Kristine Moltu, Museum Nord/Kystverkmusea, holdt foredrag om fyrstasjoner sett fra et privatarkivperspektiv. Harald Harnang tok tilhørerne med på en journalistisk tilnærming til lokalhistorieskriving. Espen Kjelling fra Arkiv i Nordland fortalte om deres arbeid med foto.
Det ble også lagt inn en (obligatorisk) omvisning på Hurtigrutemuseet med avdelingsdirektør Brynjar Pettersen som guide.
Bevaringsplanen er et verktøy for mer systematisk innsamling av arkiv, for å nå målet med en mer helhetlig samfunnsdokumentasjon.
Besøk Arkiv i Nordland sin nettside for mer om revidert bevaringsplan for privatarkiv i Nordland.
