Dårlig vær stopper ikke SKREI

06 januar 2025

Det har vært mye uvær i høst og vinter

På tross av mange dager med mye dårlig vær går arbeidet med SKREI videre – også i byggetomta. Sortland Entreprenør jobber med å støpe flere av veggene rundt gjenstandsmagasinene. Disse ligger i underetasjen på nybygget Otolitten. Også heissjaktene har begynt å reise seg.

Bilde av byggeaktivitet

SKREI ligger i et fantastisk landskap. I januar har tomta noen dager badet i vintersol – til glede for arbeidsfolk i og utenfor tomta. Ikke alle dager har vært like fine men – dårlig vær stopper ikke SKREI

SKREI skal bestå av…

Du kan nesten forstå SKREI som én destinasjon som inneholder alt du trenger for spennende opplevelser. Ulike formidlingsmetoder vil bli tatt i bruk; utstillinger, aktiviteter, betraktning/observasjon – dette og mer til legger til rette for gode opplevelser for de besøkende.

Illustrasjon av Otolitten og SKREI, LPO Arkitekter
Illustrasjon av Otolitten og SKREI. Illustrasjon: LPO Arkitekter

SKREI vil bestå av 4 «besøkssteder»: nybygget «Otolitten», Lofotmuseet, Galleri Espolin og Lofotakvariet. Tilsammen skal dette gi de besøkende ulike tilnærminger til lofotfisket, fisken, stedet, folk og samfunn. Norges viktigste fisk, historie og kultur om lofotfisket og alt det har skapt og skaper – får en storstilt og variert scene!

Landskapet er også en del av opplevelsen

Alle delene skal bindes sammen slik at det blir visuelt vakkert, praktisk tilgjengelig og slik at historien formidles på best mulig vis. Det ene stedet skal komplettere det andre. Det er en omfattende jobb som skal på plass – og det er betryggende å se at vi er i skarp rute med både byggearbeider og arbeidet med å skape det gode innholdet. Dårlig vær stopper ikke SKREI.

SKREI realiseres i Storvågan, Kabelvåg – i hjertet av Lofoten, på det stedet den kommersielle handelen med skrei startet. SKREI åpner i 2026.

Du kan lese mer om SKREI på nettsidene til Museum Nord og følge oss på Facebook for mer oppdateringer.

Flere nyheter

Slik blir Åpningsuken på SKREI

19. september er den offisielle åpningen av SKREI – og dette skal feires med en hel uke fylt med spennende opplevelser!

Sortland Museum arrangerte papirflyverksted!

Lørdag 12. september deltok Sortland Museum på Kulturfabrikkens arrangement: Barnas Fabrikk. Temaet var spill, lek og moro. Her er et av papirflyene!

En eventyrlig Superlørdag med vikingene

Vikinger fra Lofotr tok turen til Meieriet Bibliotek for å skape uforglemmelige opplevelser for alle barna som deltok på Superlørdag.