Foredragsturné i Ofoten
Publisert 12 oktober 2026
Museene og bibliotekene i Ballangen, Kjøpsvik og Narvik inviterer til foredragsturne med Arne Håkon Thomassen fra Sametinget!
27 mai 2025

Utmerkelser og anerkjennelse
Det er Europas mest prestisjetunge museumspris. Det er museenes Oscar. 42 nøye utvalgte museer konkurrerer om gjeve priser. Hvem vant hva – og hvordan gikk det med Hurtigrutemuseet, som var blant de nominerte?
Etter en lang prosess med søknadsskriving, juryvurderinger og jurybesøk ble Hurtigrutemuseet/Museum Nord høsten 2024 utvalgt til å være blant de nominerte til den svært prestisjefylte European Museum of the Year Award 2025. Kun ett annet norsk museum var også kommet med på listen: Naturhistorisk Museum (Oslo)

European Museum of the Year Award deles ut under den årlige EMYA-konferansen. Hovedprisen går til et museum som etter kriteriene er innovativt, tar sosialt ansvar, er opptatt av bærekraft og inkludering. Prisen anerkjenner «det eksemplariske» på museumscenen i Europa.
Prisen deles ut ved slutten av en flere dagers lang konferanse. Konferansen er fylt med workshop, presentasjoner av museer, paneldebatter og innledere innen flere interessante tema. Gjennomgående tema er knyttet til solidaritet og felles handling, i en tid hvor verden framstår som svært urolig.
Konferansen foregår på ulike steder hvert år. Hege (kommunikasjonsleder Museum Nord) og Brynjar (avdelingsdirektør Museum Nord, avd. Vesterålen) tok turen til Bialystok i Polen for å delta på konferansen og til slutt prisutdelings-seremoni.




Bil, fly, tog – og så var vi fremme i Bialystok, regionhovedstaden i Podlaskie region i Polen. Konferansen fant sted i Podlaskie Opera og Filharmonihus. Foto: Museum Nord
Konferansen hadde sterke innledere til hvert tema. Blant disse var forrige års prisvinnere; Samisk museum Siida (EMYA 2024), House of the Basque Language (European Council Prize 2024), Ihor Poshyvailo (Kenneth Hudson Award 2024) og flere. Samtlige nominerte museer presenterte også seg selv.
Vi fikk høre om kampen om å ivareta kulturminner i krigssone. Vi fikk lære fra Museum of Homeless, om hvor mange som lever utenfor et regulært hjem. Vi fikk høre om zoologiske hager, naturmuseer og oppgaven med å ivareta klima, natur og miljø. Via kunst- og musikkmuseer fikk vi en tydeligere forståelse for hvordan kunst og kultur bidrar til å utvikle både enkeltmennesker og samfunn. Små museer i små bygder, store museer i store byer – vi fikk eksempler på museets utøvelse og samfunnets respons på dette.

Bilde fra ett av de mange panelene. Hvert museum deltok i ett panel, under ett bestemt tema.
Hvorvidt man vinner EMYA eller en annen pris er ikke avhengig av presentasjonen man holder på konferansen men det er en flott mulighet til å vise fram sitt museum til andre profesjonelle museumsarbeidere.
Museene var tildelt 5 minutter hver til sin presentasjon. Vi fikk fortalt og vist bilder av det fantastiske bygget, om innholdet og skipene, arbeidet bak, finansiering og samarbeid mellom de involverte partene, arbeidet som legges ned av frivillige, de lokale som er stolte og at museet er blitt en attraksjon.




Bilder fra presentasjonen av Hurtigrutemuseet. I tillegg viste vi en kort video. Foto: Museum Nord.
Svært mange av de nesten 200 konferansedeltakerne utrykte at de er svært imponerte over bygget, over skipene, over museet som en helhet, at det finnes et slikt museum på et så lite sted, hvordan museet henger sammen med resten av Museum Nord og ikke minst at vi har lyktes i å få til et helhetlig konsept.
Det ble ingen pris på Hurtigrutemuseet. Med oss hjem har vi likevel vissheten over at museet er blant de 42 som som kom gjennom nåløyet og ble nominert. Med oss hjem har vi om mulig enda større stolthet og kjærlighet for museet og alle som har gjort museet mulig.





Foto: Erik Lindner Aspelund, Bjørn Eide (nordlysbilde, kafe)
Alle de nominerte museene fikk på seremonielt vis utdelt sertifikatet som bevis på nominasjonen.


Fra utdeling av sertifikatene. På vegne av alle involverte parter i Hurtigrutemuseet – vi er veldig, veldig stolte over at Hurtigrutemuseet deltar på museenes Oscar-arena! Foto gruppebilde: L. Ramskjær. Øvrig: Museum Nord.
Det deles ut flere priser i tillegg til hovedprisen. Også museer som utmerker seg spesielt innen enkelte områder kan motta det som kan kalles «hederlig omtale».
Vi gratulerer Manchester Museum i Storbritannia med tittelen European Museum of the Year 2025!!
Europarådets Museumspris: tildeles et museum som har bidratt betydelig til å opprettholde menneskerettigheter og demokratisk medborgerskap, til å bygge bro mellom kulturer. Prisen har som mål å fremheve Europas mangfoldige kulturarv. Vinner 2025 er prisen til delt Euskararen Etxea, House of Basque Language (Bilbao, Spania). Vi gratulerer!!
Kenneth Hudson Award: anerkjenner museer eller personer som viser institusjonalt mot og profesjonell integritet. I 2025 gikk prisen til Nini Sanadiradze, former General Director of The Union of Tbilisi Museums, Tbilisi, Georgia.
Siletto-prisen: tildeles museer med eksepsjonelt samfunnsengasjement og deltakelse. Prisen for 2025 gikk til The Alvor Lifeguard Interpretative Centre (CISA) i Portugal.
Meyvaert Museum Prize for Sustainability: tildeles museer med enestående innsats innen sosial, økonomisk og miljømessig bærekraft. Prisen for 2025 gikk til MUZOO i Sveits.
Portimao Museum Prize: tildeles det mest inkluderende og gjestfrie museet i Europa. Prisen for 2025 gikk til Istanbul Museum of Modern Art, Istanbul, Tyrkia.
Har du lyst til å lese mer om hvem som vant hva? Her kan du se oversikt over samtlige vinnere 2025. Under bildet finner du oversikt over alle nominerte samt mer informasjon om EMYA.

Har du lyst til å følge med på den europeiske museumscenen? Vite mer om hva som rører seg, om konferansen, om prisvinnere?
European Museum Forum er en ledende organisasjon i museumsfeltet. Her finner du informasjon om prisene, kriteriene, vinnerne, de nominerte og mer.
Følg European Museum Forum på facebook Her finner du blant annet bilder fra EMYA 2025.
Hva er egentlig EMYA? – Museum Nords artikkel
Fantastiske nyheter: Hurtigrutemuseet vurderes for «European Museum of the year award 2025» – Museum Nord
Vi er gjennom nåløyet: Hurtigrutemuseet nominert til Årets Museum i Europa (EMYA) 2025 – Museum Nord
Lansering av film: Hurtigrutemuseet – Europas beste museum? – Museum Nord