Slik blir Åpningsuken på SKREI
Publisert 14 september 2026
19. september er den offisielle åpningen av SKREI – og dette skal feires med en hel uke fylt med spennende opplevelser!
18 mars 2026

Foto: Nrk
Denne uka kom det populære radioprogrammet Abels Tårn på NRK P2 til Lofoten, nærmere bestemt akevittloftet ved Nyvågar Rorbuhotell, ikke langt fra SKREI. Vår egen «Codfather», Jonas Walsøe i SRC, var paneldeltager, og svarte med faglig tyngde på spørsmål om skreiens gytevandring og hvorfor akkurat Lofoten og Vesterålen er så historisk viktig for skreifisket.

Det var mange som hadde tatt turen til Nyvågar denne kvelden for å få med seg et spennende program som bød på et bredt kunnskapsfelt. Foruten skreien kunne vi lære om hvorfor shampo skummer mer i runde 2, hvorfor peanøttsmør ikke harskner, hvorfor hydrogen ikke brukes mer som drivstoff, personlig tilpasset kreftbehandling og el-motorens finurlige virke.

Radiovert Torkild Jemterud (t.h) med paneldeltakerne. Fra venstre Jonas Walsøe fra SKREI Research Center; Tove Julie Evjen, daglig leder «Innovacare», farmasøyt med ph.d. i legemiddelteknologi og Svein Husjord, elkraftingeniør i Lofotkraft.