Felles unesco nominasjon for tørrfisk som levende kulturarv

15 mai 2026

Museum Nord, ved SKREI Research Center, og LoVE utikling sin internasjonale nominasjon om Tørrfiskproduksjon i Norge: Kunnskap, håndverk og levende kulturarv, har gått sammen med den multinasjonale nominasjonsen til Slow Food Bergen og Slow Food Mearra-Sápmi.

Partene møttes på Maihaugen på Lillehammer etter initiativ fra UNESCO rådgiverne ved Norsk Håndverksinstitutt, Forbundet Kysten og Norsk Institutt for Bunad og Folkedrakt. Her ble vi enige at i lag, sammen med de internasjonale partene Italia, Island og Nigeria, fremmer vi en felles søknad for tørrfisken til UNESCOS liste over levende kulturarv. Nominasjonene av tørrfisk står meget sterkere sammen en hver for seg.

Lofoten sin aktive deltaking og faglige innspill, har resultert i konstruktive forbedringer og styrking av en felles nominasjonsfil sammen med partnere fra Italia, Island og Nigeria. 

Maihaugen
Foto: SKREI Research Center

Forslaget om «Tørrfisk – Kulturelle og kulinariske tradisjoner av atlantisk torsk og tilknyttede sosiale praksisformer» som UNESCO Immateriell Kulturarv har oppnådd bred støtte fra industrielle, kulturelle, politiske og frivillige institusjoner i samtlige land.

Utkast til Immateriell Kulturarv nominasjonsfil til UNESCO’s representative liste vil bli publisert medio mai, før innlevering til Kulturdirektoratet på denne nettsiden:

Flere nyheter

Foredragsturné i Vesterålen

Liv Helene Willumsen og Gøril Karlsen har vært på foredragsturné i Vesterålen

Nesten 800 elever på forskningstorg på SKREI

Den 17.-18. september arrangerte vi Forskningstorg i Otolitten som en del av den offisielle åpningsuka til SKREI.

Fellesmøte på SKREI

Hvert år samles styrene i museene i Nordland og har fellesmøte. Denne gangen var SKREI vertskap.